První vlaštovka, sociální družstvo, je pilotní projekt Sdílených domů. Realizujeme jej na Praze 6, kde kolektiv 15 až 20 obyvatel a obyvatelek domu bude fungovat na nehierarchických základech. První vlaštovka bude poskytovat stabilní bydlení a také místo pro sousedská setkávání a organizaci veřejných akcí – diskuzí, promítání filmů, literárních večerů, bleších trhů aj.

Pevně věříme, že První vlaštovka jaro dělá a že se po našem úspěšném startu ke Sdíleným domům připojí další domovní kolektivy.

Sdílené domy jsou sítí domů komunitního, solidárního bydlení. Cílem Sdílených domů je vybudovat pevnou, stabilní a solidární síť domů, která bude svým obyvatelům poskytovat finančně dostupné bydlení ve sdíleném vlastnictví.

Více informací naleznete na stránkách Sdílených domů.

Náš kolektiv

V současnosti se kolektiv Sdílených domů a První vlaštovky (skoro) překrývá a tvoří ho:

Oskar

Tomáš

Jana

Alex

Katka

Tomáš

Renáta

Štěpán

Andreas

Olga

Finanční stránka projektu

Pořídit činžovní dům v Praze i kdekoliv jinde je finančně značně nákladné. Finance, díky němž byl nákup nemovitosti možný, se skládají z několika zdrojů. Hlavním zdrojem (70% z ceny nemovitosti) je půjčka od německé nadace Umverteilen! Dalšími zdroji jsou přímé půjčky s úrokem od členů a členek kolektivu i konkrétních lidí, kteří náš projekt aktivně podporují. Obojí se bude postupně splácet z nájmů, které budou obyvatelky a obyvatelé domu platit. Peníze vrácené nadaci Umverteilen! budou použity na financování dalších smysluplných projektů po celém světě.